Archiv Ferdinanda Bučiny:
O archivu
Po Ferdinandovi Bučinovi se dochoval rozsáhlý archiv, který spravuje Spolek Ferdinanda Bučiny v čele s autorovým vnukem fotografem Tomášem Raslem. Dochovalo se více jak sedm tisíc negativů ve formátu nejčastěji 6 × 6 a 6 × 9 cm. V menší míře se vyskytují negativy skleněné ve formátu 6 × 9 nebo 9 × 12, které jsou patrně nejstaršího data. Nejméně negativů je formátu kinofilmu a některé výstřižky z filmů šíře 35 mm pocházejí z kinematografických kamer. Jinou velkou skupinou jsou barevné diapozitivy, v počtu cca. tisíc kusů, převážně krajin, ale i zátiší pro pohlednice. V archivu se dochovalo i několik stovek autorských zvětšenin, nejkvalitnější z nich pocházejí z přípravy maket knih, a to vydaných i nevydaných.
Nedílnou součástí archivu Ferdinanda Bučiny jsou autorské texty a deníky. Část textů, které se dochovaly ve strojopisech, byla určena pro dobová periodika, v nichž uveřejňoval fotografické reportáže, texty doprovázel i své obrazové publikace. Deníky si psal Bučina po celý život a obsahují proto cenné informace, které pomáhající nejen určit původ fotografií, ale zprostředkovávají zároveň vhled do dané doby a prostředí, proto se mohou stát ceným pramenem pro badatele z historických a sociovědních oborů. Jeho první deníky pochází z období dospívání, kdy se věnoval skautingu a začínal fotografovat přírodu. V zápiscích najdeme i cenné informace z Bučinovy první velké fotoreportážní cesty po Podkarpatské Rusi nebo z opakovaných pobytů v horňáckem Javorníku za druhé světové války.
Webová stránka archivu vznikla v roce 2017 a je průběžně doplňována novými položkami. Částečně zpracovány a rozděleny do cyklů jsou soubory negativů z Horňácka, Podkarpatské Rusi a některé pražské náměty. Obálky časopisů, autorské makety knih, deníky, autorské zvětšeniny, pracovní fotografie či press printy jsou členěny z hlediska nosiče (média) a techniky. Nejméně probádaná je zatím rozsáhlá oblast negativů a diapozitivů novějšího data.
Zpracování archivu: Jan Freiberg, Spolek Ferdinanda Bučiny
Web: Martin Blažíček
Texty: Jan Freiberg, Vít Trachtulec, Spolek Ferdinanda Bučiny
Projekt vznikl za podpory grantu Ministerstva kultury České republiky v sekci výtvarného umění.